Převod řeči na text – jak si usnadnit tvorbu blogu

Převod řeči na text – jak si usnadnit tvorbu blogu

Ahoj,
    tento článek Vás naučí jak si trochu usnadnit tvorbu webu. S tím, že pro usnadnění využijeme převod řeči na text za pomocí Google dokumentů.

   Aplikací pro převod řeči na text je hodně (u nás a na Slovensku je především známý placený SW Newton Dictate), ale jedna z nich je zdarma a funguje celkem dobře. Jedná se o využití diktování textu v Google dokumentech. I tento článek je převážně vytvořen pomocí převodu řeči na text v Google dokumentech.

   Přestože jsem programátor s mnohaletými zkušenostmi, který píše na klávesnici relativně rychle, tak diktování je o hodně pohodlnější. Asi největší nevýhodou, kterou má diktování v Google dokumentech, je práce s textem – tečky, čárky, další odstavec, mezery, pomlčky a podobně. A uživatel také musí ručně provádět korekci – opravy a úpravy textu. Ale těch úprav a oprav není tolik a pořád se mi zdá pohodlnější diktovat text než ho psát ručně na klávesnici.

   Abyste mohli použít diktování textu je potřeba mít uživatelský účet Google, poté otevřít vytváření nového textového dokumentu v Google dokumentech a přes menu přes nabídku Tools – Voice Typing připravit Diktování textu. Proč je lepší to spouštět přes menu? Sice existuje klávesová zkratka Ctrl+Shift+S, ale pokud použijete klávesovou zkratku tak nebudete před začátkem diktování moci vybrat jazyk diktování. A to je velmi důležité, protože pokud nebude správně vybraný jazyk diktování, tak nadiktovaný text bude nesmyslný. Klávesovou zkratku je vhodné využívat pro zapínání a vypínání diktování. Výběr jazyka lze provést nad ikonou mikrofonu, defaultně je nastavená angličtina.

   Pokud chcete zapnout nebo vypnout diktování textu, tak je potřeba v Google Dokumentech kliknout na ikonu mikrofonu nebo použít klávesovou zkratku. Pozor také na vhodný hardware, tzn. mít dobrý a kvalitní mikrofon.

   V minulosti převod řeči na text od Google nebyl úplně ideální, ale Google (ale i jiné firmy) od té doby ušli dlouhou cestu a především využívají umělou inteligenci (a neuronové sítě), která v oblasti převodu řeči na text velmi napomáhá.

Poznámka: Google Dokumenty také mají tu výhodu že každá věta se průběžně ukládá, tudíž možnost ztráty nadiktovaného textu je téměř nulová.

Toť vše, v diskusi uvítám vaše zkušenosti  s diktováním 🙂

Pepa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.